Haber

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, vefatının 30. yılında kabri başında anıldı

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal için, ölümünün 30. yıl dönümü nedeniyle Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilciliği tarafından Topkapı’daki Anıtkabir’de anma töreni düzenlendi.

Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçi Ayşe Sözen Usluer’in Özal’ın özgeçmişini okumasının ardından, İstanbul Vali Yardımcısı Günay Öztürk anıta Cumhurbaşkanlığı çelengi koydu.

Törende saygı duruşunun ardından İstanbul Müftüsü Safi Arpagus tarafından dua okundu.

Özal’ın oğlu Efe Özal ve torunları, TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Naim Çoban, 3’üncü Kolordu Komutanı Korgeneral Levent Ergün, eski Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, iş adamı Zeynel Abidin Fazilet, Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı İdeal. Latife ve vatandaşlar katıldı.

Efe Özal, anma programının ardından basına yaptığı açıklamada, vefatının üzerinden geçen 30 yılın kendileri için uzun, ülke için kısa bir süre olduğuna değindi.

Merhum Özal’ın Cumhuriyet’in kuruluşundan 4 yıl sonra 1927’de dünyaya geldiğini belirten Efe Özal, “Tamamen devlet okullarında okudu. Bu devlet bu memleketin içinden böyle insanlar yetiştirebilir. Bunu özlüyoruz, ara sıra buraya geliyorum. Her zaman çok farklı kesimlerden, çok farklı yaşlardan insanlar görüyorum. 30 yıl sonra bunların olabilmesi de ayrı bir mutluluk ve gurur kaynağı.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu