Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ürdünlü mevkidaşı Safadi ile Kudüs’ü görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ile yaptığı görüşmede, Kudüs’teki kutsal mekanların tarihi statükonun korunmasının önemine vurgu yaptı.

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskının yankıları sürerken Blinken, Ürdünlü mevkidaşı ile görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, iki bakanın “ABD-Ürdün stratejik ilişkileri ve bölgesel istikrar açısından kritik öneme sahip ikili ve bölgesel konuları görüştükleri” belirtildi.

Bakan Blinken, Kudüs’teki Harem-i Şerif’in tarihi statükonun korunmasının önemini vurguladı ve Ürdün Haşimi Krallığı’nın Kudüs’teki Müslümanların kutsal yerlerinin koruyucusu olarak oynadığı özel rolü takdir ettiğini ifade etti.” dedim. kelimeler yer aldı.

Bakan Blinken, ABD’nin İsrail-Filistin çatışmasına iki devletli bir çözüm ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı Kararı uyarınca adil bir siyasi çözüm için destek de dahil olmak üzere bölgesel istikrar ve bütünleşmeye olan bağlılığını yineledi. ABD ile Ürdün arasındaki stratejik ortaklığa ilişkin dördüncü mutabakat zaptı uygulamasının da görüşüldüğünü bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu