Haber

Aynı dönem, iki zıt görüntü… Geçen yıl beyaza bürünen Harput Kalesi’nde bu yıl kardan eser yok.

Aynı dönem, birbirine zıt iki manzara… Geçen yıl bembeyaz olan Harput Kalesi’nde bu yıl kardan eser yok.

Drone ile birer yıl arayla aynı açılardan çekilen görüntüler kuraklığı gözler önüne serdi.

ELAZIĞ – Elazığ’ın Harput İlçesi’nde tam bir yıl önce çekilen kış görüntüsü ile bu yıl aynı tarihte aynı yerde çekilen görüntüler iklim değişikliğini gözler önüne serdi.

Türkiye, küresel ısınma ve mevsimsel değişimler nedeniyle yaşanan kuraklıkla son yılların en kurak Ocak ayını yaşıyor. Kış şartlarının sert geçtiği Elazığ’da ocak ayının son günlerine rağmen sonbahar mevsiminin etkileri devam ediyor. Tarihi Harput İlçesi’nde bin 200 rakımlı bölgede birer yıl arayla çekilen görüntüler, yaşanan iklim değişikliğini gözler önüne serdi. Tarihi Harput İlçesi her yıl bugünlerde bembeyaz bir örtü ile kaplanırken, bu yıl beklenen kar yağmadı. Aynı tarih ve aynı noktalardan birer yıl arayla drone ile havadan çekilen görüntüler acı gerçeği ortaya çıkardı.

Meteorolojiden ‘kar yağışı’ uyarısı

Öte yandan Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Bölgemizde hava parçalı çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren Malatya, Adıyaman ve Elazığ çevrelerinde aralıklı yağmurlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklarla sağanak yağışlı geçecek. Elazığ ve Malatya çevreleri ile Adıyaman’ın kuzey kesimlerinde karla karışık yağmur, diğer kesimlerde ise karla karışık yağmur ve kar şeklinde geçeceği tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu