Ekonomi

Bakan Şimşek: Enflasyonu bir yıl içinde ciddi anlamda kontrol altına alacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek katıldığı Marka Konferansı’nda ekonominin geleceğine ilişkin mesajlar verdi.

Türkiye’ye hizmet etmek için döndüğünü ve bunun ilk bakanlık deneyimi olmadığını belirten Şimşek, artık Türkiye’ye hizmet etmekten başka bir beklentisi ve hedefi olmadığını kaydetti.

Şimşek’in açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

* Güven oluşturmak istiyorsanız telaffuzların uygun olması gerekir.

* OVP’de hedefleri belirledik, şimdi uygulama zamanı, şeffaf olmanız gerekiyor, tutamayacağınız sözler vermemelisiniz, biz bunu yapıyoruz, dengeli ve dürüst olmak çok önemli, biz bunu da yapıyorum.

‘Uluslararası normlara uygun politikalar…’

* Kural bazlı uluslararası normlara uygun politikalar uyguluyoruz ve son 5 ayda finans çevrelerinin dikkatini çeken bir ülke haline geldik.

* Kredi notu görünümümüz iyileşti, erken aşamadayız, küresel finans çevrelerinin desteği sürüyor, bu gelişmeleri yeterli görmüyoruz, daha gidecek çok yolumuz var.

Enflasyon için tarih verdi

* 1 yıl içerisinde enflasyonu önemli ölçüde kontrol altına alıp düşüreceğiz ve cari açığı kapatacağız. Reformlarla, fiyat istikrarıyla ve mali disiplinle Türkiye’nin dünyadaki konumu artacaktır. Bol oksijenli, gençler için cazip bir ülke olacağız.

‘Gençlerimiz bize inansın’

*Son yıllar güçlü yıllardı, gençlerin ülkemizin değerini bilmesini ve potansiyeline inanmasını istiyoruz, hayat pahalılığını düşürmek, refah düzeyini artırmak için çalışıyoruz, gençlerimiz bize inansın. Yurt dışı buradan göründüğü kadar çekici değil, orada tecrübe kazanmak önemli ama yurt dışına gittim ve geri döndüm. İlk gittiğimde babam bana orada kalıp aileme ve köyüme katkıda bulunmamı önerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu