Haber

CHP’den “Ulusal Afet Stratejisi” Hazırlanıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Ulusal Afet Stratejisi oluşturmaya ve afet duyarlılığını en üst düzeye çıkarmaya karar verdi.

Partiden yapılan açıklamaya göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde “Ulusal Afet Stratejisi Toplantısı” düzenlendi.

Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin Türkiye’nin geleceğini etkileyecek büyük bir yıkıma neden olduğu belirtildi.

Açıklamada, depremin tahribatını arttıran temel nedenin, “ranta boyun eğen, bilimsel aklı ve toplum yararını göz ardı eden kentsel gelişme anlayışı ve afetlerde büyük koordinasyonsuzluğa yol açan kurumsal yıkım” olduğu belirtildi. yönetmek”. Ağır etkilenen bölgelerin olması, rant temelli siyasi iradenin yerini çarpık ve kontrolsüz yapılaşmaya bırakmasının bir sonucudur. değerlendirme yapıldı.

“Ulusal Afet Stratejisi” oluşturma kararı

Afet yönetimi ve afet lojistiğinin yanı sıra sarsıntıya yönelik kamu yatırım ve hizmetlerinin deprem sırasında ayakta kalamadığı savunulan açıklamada, “Yıkım, afet yönetimi anlayışının yeniden yapılandırılması ve güçlendirilmesi gerektiği gerçeğini ortaya koydu. yanı sıra ulusal düzeyde ekonomik, siyasi, kamu yönetimi, sağlık ve eğitim sistemini ortaya çıkardı.” kelime yer aldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu çerçevede Cumhuriyet Halk Partisi tüm bu aksilikleri dikkate alarak ‘Ulusal Afet Stratejisi’ oluşturma ve afet duyarlılığını en üst düzeye çıkarma kararı almıştır. Sosyoloji, sağlık, yönetim alanlarından bilim insanlarını davet ettik ve davet etmeye devam ediyoruz. Bilim insanlarının katkılarının yanı sıra meslek kuruluşları, ilgili sivil toplum kuruluşları, saha tecrübesine sahip uzmanlar ve gönüllülerin katkılarıyla siyasi çerçeve ve uygulama planları yapılandırılacak.Koordinasyon da sağlanacak.Çalışmalar CHP Genel Sekreterliği.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu