Haber

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu’ndan, “asgari ücret” değerlendirmesi Açıklaması

Devrimci Emekçi Sendikaları Konfederasyonunun (DİSK) Genel Lideri İstek Çerkezoğlu, ” Türkiye’nin asgari ücretliler toplumu olmaktan kurtarılması lazım. Açlık sınırının altında bir asgari ücretin mutlaka insanca yaşanacak düzeye çıkartılması lazım.” dedi.

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde (TGC) düzenlediği basın toplantısında bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, kKonfederasyonun yoğun bir örgütlenme süreci içerisinde bulunduğunu belirtti.

Çerkezoğlu, DİSK’in Türkiye’nin dört bir yanında temsilcileriyle bir örgütlenme yürüttüğüne değinerek, şöyle devam etti:

“Türkiye iktisadı çok önemli krizin içine girdi. Pandemi ile bu tablo daha da ağırlaştı. Türkiye iktisadının yaşadığı bu olumsuz tablo bir tesadüf değil. Ekonomik kurmayların yalnızca iş bilmezliği, beceriksizliği değil. 20 yıldır ülkeyi yöneten siyasi iktidarın siyasetlerinin tercihlerinin sonuçlarını yaşıyoruz. Evet Türkiye iktisadı büyüyor. Bizim alın terimizle büyüyor. Türkiye iktisadı 2022’nin ikinci çeyreğinde yüzde 7,6 büyüdü ama bu büyüme nasıl paylaşılmış, ürettiğimiz değer nasıl paylaşılmış diye baktığımızda gelir adaletsizliğinin olağanüstü arttığını görüyoruz. Şu an Türkiye’de yaşadığımız en değerli problem bölüşüm sorunu. Ürettiğimiz pahanın bölüşümünde harikulâde adaletsizlik var. Bu süreçte aslında temel siyasetlerinin sonucu.”

Aralık ayında asgari ücretin konuşulacağını hatırlatan Çerkezoğlu, “Dünyanın hiç bir ülkesinde minimum fiyat bu kadar konuşulmaz. Yani taban fiyatla çalışanların oranı bir çok toplumda yüzde 2-3-5’tir. Türkiye’de taban fiyat ortalama bir fiyat. Bu oran yüzde 50’yi aşmış durumda. Biz aslında asgari ücreti konuşurken ortalama ücreti konuşuyoruz. Asgari ücreti konuşurken aslında devletin toplumla yaptığı en büyük sözleşmeyi konuşuyoruz. O yüzden son derece önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

Çerkezoğlu, asgari ücretin DİSK’in de çalışmalarıyla birinci sefer bu yıl iki kere güncellendiğini tabir ederek, “Fakat asgari ücretin alım gücü olağanüstü düştü. Alım gücü son derece önemli. Türkiye’nin asgari ücretliler toplumu olmaktan kurtarılması lazım. Açlık sınırının altında bir asgari ücretin mutlaka insanca yaşanacak düzeye çıkartılması lazım.” dedi.

Türkiye’de emekli olmanın zorlaştığını savunan Çerkezoğlu, “Bugün Türkiye’de bir taraftan emekli olmak zorlaştı. Ayrıyeten EYT diye mağduriyet ortaya çıktı. Bu sıkıntıya nasıl tahlil getireceklerini sır üzere saklıyorlar. Meğer bu tıp düzenlemeler çalışma hayatına dair düzenlemelerde kesinlikle müzakere temeldir. Biz bilhassa EYT konusunda bu kadar önemli bir mevzuda siyasi iktidarı müzakereye çağırıyoruz. Anayasamızda var olan toplumsal diyalog düzeneklerini işletmeye çağırıyoruz.” tabirini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu