Yaşam

‘Eski Koku’ Dediğimiz Kokunun Sebebi Nedir? Hayır, Pilgrim Yağı veya Naftalin Değil

Özellikle Bayram ziyareti denilince aklınıza ne geliyor? Bu özel koku bazılarımızın kabusu olabilir. Hatta Japonca’da bir adı bile var: “karishuu”.

Yaşını ne kadar saklamaya çalışsan da kaçamazsın. ‘eski koku’Aklımıza yerleşen kokunun sebebi nedir?

Bir çalışmada gözleri bağlı denekler yaşlıların kokusunu ayırt edebildiler.

Gözleri bağlı deneklerin yer aldığı bir deneyde, kokuya göre yaşlarını tahmin etmeleri istendi. Terle ıslanmış koltuk altı pedlerini koklayan gönüllüler yaşlılar için hangi kokularrahatlıkla söyleyebilirlerdi.

Ayrıca önceki araştırmalarla birleştirildiğinde yeni bulgular; hasta hayvanlar ve ölenleri tanıma biçimleri,Evrimsel atalarından miras kalan bir beceri olan kokuya göre birinin yaşını ölçme yeteneğine sahip olduklarını gösteriyor.

Aynı; fare, kara kuyruklu geyik, su samuru, baykuş ve tavşan gibi biz insanlar yaşlıların kokusunu ayırt edebildiğimiz bazı hayvanlar; genç ve yaşlıkoku ile ayırt edebilir.

İnsan vücudunun kokusu, çeşitli deri bezlerinin aktivitesine ve salgıladıkları elementlerin bakterilerle etkileşimine göre yaşla birlikte değişir.

Özellikle ergenlik ve yetişkinlik döneminde aktif olan sebum, cildi yağlayın ve su geçirmez hale getirinyağ bezleri tarafından salgılanır.

Aynı şekilde koltuk altı ve genital bölge gibi sadece birkaç yerde bulunan apokrin ter bezleri de ergenlik döneminde hızlanır. insan vücudu her yerdeEkrin ter bezleri yaşam boyunca berrak, kokusuz, tuzlu bir sıvı salgılar.

Tüm bu sıvılar havaya karışan daha küçük, kokulu moleküllere bölündüklerinde kokmaya başlarlar. Ciltte ne kadar ter var, bakterileri parçalamakBu, çok fazla kimyasalın üretildiği anlamına gelir.

Yaşlılar hayatın diğer bölümlerinde görülmeyen bir kimyasal salgılarlar.

Journal of Investigative Dermatology’de yer alan yazıda; 22 kişiden oluşan bir numune incelendi ve yaşlıların ciltleri, havaya maruz kaldığında Omega-7 doymamış yağ asitlerini serbest bıraktığı ortaya çıktı. Bu, 2-Nonenal adı verilen bir bileşen haline geldi ve yaşlılık dışında yaşamın hiçbir döneminde salgılanmadı.

Bu nedenle ‘eski koku’ dediğimiz şey; Çocuklar, gençler ve yetişkinlerin farklı bir kokusu vardır, bu yüzden bu kokuyu garip bulabiliriz. Aslında, oldukça doğal ve tamamen kimyasal olarak türetilmişbir koku

Kaynaklar: Ifl Science, Scientific American

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu