Ekonomi

Euro bölgesinde üretim faaliyeti pandemi seviyesinde

Euro Bölgesi’nde hizmetler sektöründeki güçlü büyüme Mayıs ayında bir miktar ivme kaybederken, imalat sektöründe görünüm bozuldu.

S&P Global verilerine göre Mayıs ayı hizmetler PMI endeksi 56,2’den 55,9’a gerilerken 50’nin üzerinde kalarak, bölümdeki büyümenin devam ettiğinin sinyallerini verdi. Bölgede imalat PMI 45,8’den 44,6’ya geriledi. Böylece imalat faaliyeti, 2020’de pandemi sırasında fabrikaların kapanmasından bu yana en düşük seviyesine geriledi. altındaPahalı olması dalda daralma olduğunu gösterir.

Bileşik PMI endeksi de 54,1’den 53,3’e düştü.

İmalat sanayindeki gerileme, Alman imalat kolundaki sıkıntıların bölge ekonomisini tehdit ettiğine işaret etti.

Hizmetler ve bileşik PMI endeksleri ekonominin genelinde büyümenin olduğuna işaret ederek 50’nin üzerinde kalsa da, büyümenin hızına ilişkin sorular arttı.

Avrupa’nın en büyük 2 ekonomisinde görünüm

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da ekonomik aktivite, imalat sektöründeki zorluklara rağmen düzeldi. Hizmetler sektöründe bir yumuşama gözlenirken, imalat sektörü azalan taleple birlikte daralmaya devam etti.

S&P Küresel Bileşik PMI Mayıs ayında 54,2’den 54,3’e yükselerek tahminleri aştı. Hizmet sektörü PMI verileri 56’dan 57,8’e yükselirken, imalat PMI endeksi 44,5’ten 42,9’a geriledi.

Avrupa’nın en büyük ikinci ekonomisi olan Fransa’da zayıflama sinyalleri görüldü. HCOB lider bileşik PMI endeksi 52,4’ten 51,4’e düştü. İmalat PMI 45,6’dan 46,1’e yükselirken, hizmetler PMI 54,6’dan 52,8’e geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu