Haber

Haydar Aliyev ölümünün 19. yılında anılıyor

Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, ölümünün 19’uncu yılında Kars’ta anıldı.

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu’nun Kars Gençlik Merkezi’nde düzenlediği anma programında Türkiye ve Azerbaycan milli marşları söylendi, Aliyev’in hayatını anlatan sunumlar yapıldı.

Vali ve Belediye Başkan Yardımcısı Türker Öksüz, programda yaptığı konuşmada Aliyev’i vefatının 19’uncu yılında rahmetle andıklarını söyledi.

Öksüz, Aliyev’in Türk Dünyası ve Türkiye ile kurduğu yeterli dostluk ilişkileri sayesinde hem Türk dünyasının hem de yakın tarihin değerli devlet adamlarından ve başkanlarından biri olduğunu söyledi.

“Hemen her konuşmasında Türk ve Azerbaycanlı olmaktan gurur duyduğunu haykıran merhum Haydar Aliyev, bugünkü Azerbaycan’ın oluşması, Türk dilinin ve zengin kültürünün gelecek nesillere aktarılması için canla başla mücadele etmiştir. Aldığı kararlar sayesinde. Azerbaycan, milleti adına büyük adımlar atarak adeta kendini yeniden inşa etmiş, devlet olmuş ve bugünkü konumuna ulaşmıştır.

Azerbaycan Kars Başkonsolosu Işığı Guliyev, liderlerini rahmetle andıklarını belirterek, “Haydar Aliyev yıllardır konuşuluyor. Tarihçiler ve siyasetçiler, Haydar Aliyev’in eserini ve hayatını araştırarak sonuna kadar bitiremediler. Haydar Aliyev. öyle büyük bir şahsiyetti ki o günden itibaren milli fikirlerle Azerbaycan’a, milletine ve halkına hizmet etmeyi kendine borçluydu.” dedi.

Kafkas Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Yaşar Kop ve Kafkas Üniversitesi’nde okuyan Azerbaycanlı Fidan Babayeva’nın da konuşma yaptığı program, Haydar Aliyev’in hayatını anlatan fotoğraf kabininin ziyaret edilmesiyle son buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu