Ekonomi

IMF, harcama baskıları nedeniyle Almanya’ya borç frenini gevşetmesini önerdi

Uluslararası Para Fonu (IMF) Almanya’ya, önemli kamu yatırımları ihtiyacı da dahil olmak üzere artan harcama baskılarını karşılamak için borç frenini gevşetmeyi düşünmesini tavsiye etti. Borç freni şu anda kamu açıklarını ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) %0.35’i ile sınırlıyor. IMF, net borçlanma sınırının GSYH’nin yaklaşık yüzde 1 puanı kadar gevşetilebileceğini, bunun da borç/GSYH oranında düşüş eğilimini sürdüreceğini belirtiyor.

Tavsiye, Almanya’nın Kasım ayında kamu maliyesinde 60 milyar avroluk bir mali açık yaratan ve hükümetin mali planlarını bozan bir mahkeme kararının sonuçlarıyla boğuştuğu bir dönemde geldi. IMF, borç freninde reform yapılmasının mali konsolidasyonu kolaylaştırabileceğine inanırken, orta vadeli harcama baskılarını azaltmak ve gelirleri arttırmak için ek reformlara ihtiyaç olduğunu düşünüyor.

Yine de maliye bakanlığı kaynakları IMF’nin önerisine ilişkin endişelerini dile getirerek borç freninin değiştirilmesinin yakın zamanda düşmeye başlayan enflasyonu yeniden ateşleyebileceği uyarısında bulundu. Ayrıca artan borcun daha yüksek faiz maliyetlerine yol açabileceğine dikkat çektiler.

IMF’nin Nisan ayında yayınladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda Almanya için büyüme tahminlerini düşüren kuruluş, 2024 yılında %0,2, 2025 yılında ise %1,3 GSYH artışı öngörüyor. Bu yıl için tüketim öncülüğünde bir toparlanma öngörülürken, enflasyonun düşüş eğilimini sürdürmesi bekleniyor.

IMF, büyümeye geri dönüşün güveni kademeli olarak yeniden tesis edeceğini ve 2025 yılında tüketimi daha da artıracağını öngörmektedir. Özel yatırımların da 2024 ve 2025 yıllarında iyileşen talep ve ılımlı para politikası nedeniyle 2025 yılında toparlanacağı tahmin edilmektedir. Sonuç olarak, GSYİH büyümesinin 2025-26 yıllarında %1.0 ile %1.5 arasında hızlanması beklenmektedir.

IMF ayrıca, orta vadede büyümeyi yavaşlatması ve kamu maliyesini olumsuz etkilemesi beklenen Almanya’nın hızla yaşlanan nüfusunun yarattığı zorlukların da altını çizdi. Ülkenin çalışma çağındaki nüfus artış oranının diğer tüm G7 ülkelerinden daha fazla düşeceği ve bunun da orta vadede yıllık büyümeyi yaklaşık %0,7’ye düşürebileceği öngörülüyor.

IMF, orta vadeli büyüme beklentilerini iyileştirmek için yeşil dönüşüm ve dijitalleşme gibi alanlarda kamu yatırımlarının artırılmasını önermektedir. Ayrıca, hükümetin bürokrasiyi azaltma çabalarını yoğunlaştırması ve üretkenliği ve girişimciliği artırmak için dijitalleşmeyi teşvik etmesi tavsiye ediliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu