Haber

Katar: ABD’nin Gazze teklifi karşısında İsrail’den net bir tutum bekliyoruz

İsrail ve Hamas arasındaki dolaylı ateşkes ve rehine takası anlaşması görüşmelerinin arabulucu ülkelerinden Katar, ABD Başkanı Joe Biden’ın Beyaz Saray’da yaptığı açıklamayla kamuoyuna duyurduğu ‘Gazze planı’ hakkında açıklamalarda bulundu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mecid El Ensari, bugün yaptığı açıklamada, Gazze’de ateşkes anlaşmasına varılabilmesi için iki tarafın da ‘net bir pozisyon’ alması gerektiğini ifade etti. El Ensari, “ABD’nin Gazze teklifi karşısında, İsrail’den tüm hükümeti temsil eden net bir tutum bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Sözcü, ABD’nin teklifinin, Gazze’deki tüm insanların ve İsrailli rehinelerin uzun zamandır devam eden acısını derhal bitirmesi gerektiğini ifade ederek, ABD’nin teklifinin kalıcı ateşkese ve krizin sona ermesine giden bir yol haritası sunduğu değerlendirmesinde bulundu. Ensari, Gazze müzakerelerinde her iki tarafla da iletişimin devam ettiği bilgisini verdi.

İSRAİL’İN SALDIRILARINDA 10 GÜNDE 647 FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan, Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne son 10 günde düzenlediği saldırılarda 647 Filistinli hayatını kaybetti. Bu açıklamayla birlikte, son 10 günde yaralanan Filistinli sayısı 2 bin 539’a yükseldi.

Sağlık Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamaya göre ise İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze’nin çeşitli bölgelerinde gerçekleştirdiği dört ‘katliamda’ 71 kişi yaşamını yitirdi, 182 kişi yaralandı. İsrail’in 7 Ekim 2023’de Gazze’ye başlattığı saldırılarda ölenlerin sayısı 242 günde, 36 bin 550’ye, yaralı sayısı ise 82 bin 959’a çıkmış oldu.

Açıklamada ayrıca hâlâ enkaz altında ve yol kenarlarında ölülerin bulunduğu ancak sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı aktarıldı.

BIDEN’IN AÇIKLADIĞI TEKLİFTE NE VAR?

ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs’ta Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in Gazze’deki ateşkes ve rehinelerle ilgili yeni bir öneride bulunduğunu duyurmuştu.

Biden, İsrail’in üç aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu, bunun ilk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde İsrail’in Gazze’deki yerleşim yerlerinden çekilmesini ve tarafların elindeki esirlerin bir bölümünün serbest bırakılmasını öngördüğünü bildirmişti. İlk aşamada, ‘İsrail güçlerinin Gazze’deki yerleşim yerlerinden tam olarak geri çekileceğini’ açıklayan Biden, aynı süreçte esirlerden öncelikle yaşlı ve kadınların serbest bırakılmasının ve Gazze’ye insani yardımların artmasının öngörüldüğünü ifade etmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu