Haber

Menemen’deki hafriyat tesisine mahalleden tepki

İzmir’in Menemen ilçesine bağlı Koyundere mahallesi sakinleri, Koyundere Hafriyat Toprağı Geri Dönüşüm ve İnşaat/Yıkıntı Atıkları Geri Kazanım Tesisinin sağlığa ve çevreye zararlı asbest saldığını savundu.

Tesis önündeki meydana gelen çevre mahalle muhtarları ve çevre halk adına basın açıklaması yapan Gazi Mahalle Muhtarı Kadri Kahya, tesise 100 TIR moloz getirildiğini bildirdi. günde.

Yetkililerin sarsıntı atıkları için bölgeye sadece moloz taşıyacaklarını ancak sözlerinde durmadıklarını savunan Kahya, şunları kaydetti:

“İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova ve Bayraklı’dan deprem atıklarını buraya getirdi. Muhtar olarak karşı çıktım. ‘Muhtar bir bunlar gelsin başka bir şey olmaz’ denildi. İZBETON Genel Müdürü, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri geldi ‘Dışarıdan el arabası molozu gelirse size haber verilir ama getirmeyiz, sadece deprem atıklarını arıtıp size yeşil alan olarak 79 dönüm arazi bırakırız’ diye yazıp kaydettik. dediler.”

Muhtar Kahya, Menemen Belediyesi ile dışarıdan moloz gelmemesi yönünde görüştüğünü, ‘Dışarıdan moloz gelmeyecek’ dediklerini söyledi.

Moloz atık tesisinden asbest salındığına dikkati çeken Kahya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“100 metre önümüzde okul var, önümüzde 568 apartman var. Yanımızda cami var, arkamızda site var. 420 eve bomba çekmek kansere yol açarak insan öldürmek demektir. Menemen giremez. İzmir’in çöpünü kaldırın Büyükşehirin verdiği acılar yetmez İşe yaramaz bari bize çöp getirmesin 15 gün veririz buraya çam dikerim ilk kazmayı ben vururum. Arıcılar ‘Benim arılarım asbestten ölüyor’ diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu