Yaşam

Merve Dizdar’ın seslendirdiği Tekfen Filarmoni Orkestrası eşliğinde Daphnis ve Khloe bale müziği İstanbul’da ilk kez

Türkiye’nin sayılı özel sanat kurumlarından biri olan Tekfen Filarmoni, Maurice Ravel’in en değerli eserlerinden biri olan “Daphnis ve Khloe” bale müziğinin Türkiye prömiyerini 28 Mart’ta gerçekleştirecek. Daimi Şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni, Antik Yunan yazar Longos’un 2000 yıllık aşk hikâyesini orkestra ve koro için notalara aktaran Ravel’in bu büyülü eserini Masis Aram Gözbek yönetimindeki MAGMA Filarmoni Korosu ile seslendirecek ve müziklerini besteleyecek. Yiğit Sertdemir’in yazısı. Yönetmenliğini Cannes ödüllü popüler tiyatro sanatçısı Merve Dizdar’ın anlatımıyla yapacak.

Türkiye prömiyerini yapmaya hazırlanan Tekfen Filarmoni, 20. yüzyılın başında yaşamış Fransız besteci Maurice Ravel’in, sanatın birçok dalına ilham veren “Daphnis ile Khloe” öyküsünü yazdığı bale müziğidir. bazı kaynaklara göre Antik Yunan edebiyatının ilk düzyazı örneklerinden biridir. 28 Mart’ta Lütfi Kırdar Kongre ve Stand Sarayı’nda gerçekleştirilecek konserde “koreografik senfonisi” ile sanatseverlerle buluşacak. Eser, Daimi Şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası ve MAGMA Filarmoni Orkestrası tarafından seslendirilecek. Şef Masis Aram Gözbek yönetimindeki koro, Midilli Adası kırsalında büyüyen iki genç Daphnis ve Khloe’nin macera dolu aşk hikayesini anlatıyor. Dizdar da eşlik edecek. Metin ve yönetmenliğini tiyatro yönetmeni Yiğit Sertdemir’in üstlendiği performansın kostüm ve dekorları Candan Seda Balaban tarafından tasarlanacak.

Merve Dizdar İki Bin Yıllık Aşkın Hikayesini Anlatacak

Maurice Ravel’in “koreografili senfoni” olarak tanımladığı Daphnis ve Khloe adlı eseri, Antik Yunan yazar Longos tarafından MS II-III yıllarında yazılmıştır. 19. yüzyılda yazıldığı düşünülen aynı isimli hikâyeden esinlenilmiştir. Dünya edebiyatında pastoral anlatımın ilk örneği sayılan hikâye, yüzyıllar boyunca pek çok yazar, şair, heykeltıraş, ressam ve müzisyene ilham kaynağı olmuştur.

Ravel, bebekken terk edilen ve biri koyun, diğeri keçi çobanı olan aileler tarafından büyütülen Daphnis ve Khloe’nin aşkını anlatan hikayeyi, 1909 yılında Rusların emriyle Ballets Russes adlı bale topluluğu için besteledi. impresario Sergei Diaghilev, orkestra ve koro tarafından seslendirilecek.

Empresyonizm Akımı’na özgü zengin armonilerin yer aldığı bir saat süren bale müziği, Ravel’in en uzun ve en beğenilen eserlerinden biridir. Dört motifli müziğin tamamının seslendirileceği Lütfi Kırdar Kongre ve Stand Sarayı’nda 28 Mart Perşembe günü gerçekleşecek galanın biletleri Şubat ayı boyunca erken satın alma avantajıyla Biletinial.com’da.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu