Haber

Muğla Büyükşehir Fethiye Atıksu Arıtma Tesisi Hizmete Açtı

2019 yılında bakanlıkla birlikte Fethiye Ölüdeniz Atıksu Arıtma Tesisi üretimini tamamlayarak hizmete açan Muğla Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Fethiye Atıksu Arıtma Tesisi kapasite artırım projesini tamamladı. İki tesis 2050 yılı nüfus projeksiyonuna göre projelendirilerek 280 bin nüfusa hizmet verecek kapasiteye yükseltildi. Üretimi tamamlanan Fethiye Atıksu Arıtma tesisi 25 Nisan günü saat 11:00’de hizmete açılacaktır.

Muğla’nın değerli turizm merkezlerinden biri olan Fethiye’de Muğla Büyükşehir Belediyesi altyapı ve çevre yatırımlarına ara vermeden devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte 2019 yılında Ölüdeniz Mahallesi’ne yeni atıksu arıtma tesisi hizmete açan Muğla Büyükşehir Belediyesi, bu kez Fethiye merkeze hizmet veren tesisin kapasitesini ikiye katladı. Büyükşehir Belediyesi, Fethiye’de işletmekte olduğu 25.000 m3/gün kapasiteli Atıksu Arıtma Tesisi’ni 147 Milyon 323 Bin TL yatırımla 50.000 m3/gün kapasiteye çıkararak bölgenin en az 20 yıllık arıtma ihtiyacını karşılıyor. . Tamamlanan çalışmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün katılımıyla açılış töreni yapılacak.

Tesisler 280 Bin Nüfusa Hizmet Verebilir

Fethiye Merkeze hizmet veren ve yaklaşık 125 bin kişilik arıtma kapasitesine sahip olan Fethiye Atıksu Arıtma Tesisi, MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen kapasite artırım projesi ile 2 kat büyütüldü. Revizyon çalışmaları ile tesise koku giderme ünitesi de kurulmuş ve tesis 250 bin kişiye hizmet verecek kapasiteye yükseltilmiştir. Ayrıca proje, ihtiyaç halinde 2040 yılından sonra daha da genişletilebilecek bir teknik altyapı ile organize edilmiştir. Ölüdeniz İlçesi’nde 2019 yılında tamamlanarak hizmete giren Atıksu Arıtma Tesisi de 30 bin kişilik kapasite ile hizmet veriyor. 2 tesisle birlikte Fethiye’deki arıtma kapasitesi yaklaşık 280 bin kişiye yükseldi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu