Haber

Muğla’da Akbelen Ormanı için ortak ‘sivil’ çağrı

MUĞLA (İGFA) – Muğla Milas’ın İkizköy mevkiinde yer alan ve İkizköylülerin yaşam alanı olan Akbelen Ormanı, iklim krizinin yıkıcı etkilerine karşı savunulmalı; ancak orman yangınları ve insan faaliyetleri nedeniyle hızla azalan orman varlığımızın pahalı bir modülüdür.

Şimdi bu iki termik santrale kömür çıkarmak için madenlerin sonunun dayandığı Akbelen Ormanı yok edilmek isteniyor; İkizköy halkı yerinden edilmek isteniyor.

Ormanlarını ve köylerini kaybetmek istemeyen İkizköylüler, iki yılı aşkın süredir ormanlarının başında mayına karşı hep nöbet tutuyor ve yasal çalışmalar yürütüyor.

Ağustos 2021’de Akbelen Ormanı’ndaki maden sahasının genişletilmesine dava açan İkizköy halkının talebi üzerine yerel idare mahkemesi yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bu süreçte bölgede üç kez uzman araştırması yapılmıştır. Üçüncü bilirkişinin tespitinin ardından heyet tarafından hazırlanan bilirkişi raporu sonucunda yerel idare mahkemesi yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı. İkizköylüler, raporun gerçeğe uygun olmadığı teziyle takdir kuruluna şikayette bulundu ve hemen yürütmeyi durdurma talebinde bulundu.

Akbelen Ormanı için sivil toplum kuruluşları ortak davette bulundu.

İkizköy halkının protesto ve direnişi devam ederken, Akbelen Ormanı’ndaki bölümün başlamasından dolayı yas tuttuklarını belirten sivil toplum kuruluşları, “Bu nedenle iklim değişikliği ve doğa savunması konusunda çalışan sivil toplum kuruluşları olarak, daha önceki davetlerimizi tekrarlamak isteriz.Termik santrallerin devamlılığı için ormanların yok olmasına izin verilmemelidir ki bu da temel sebeplerden biridir.İklim kriziyle mücadele doğaya karşı değil doğayla birlikte çalışmakla mümkündür.Ormanlar, Son 10 yılda neden olduğumuz karbondioksit (CO2) emisyonlarının yarısından fazlasını oluşturan tüm canlıların doğal alanları, iklimi ve yaşamı. Kömürlü termik santralleri tehdit etmek uğruna feda edemeyiz” diyerek talepleri sıraladı. Akbelen Ormanı için.

AKBELEN ORMANI İÇİN TALEPLER:

  1. 780 dönümlük Akbelen Ormanı’nın birçok hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapan yaşlı ve doğal bir kızılçam ormanı olan bölümünü hızlıca durdurun;
  2. Akbelen Ormanı alanında maden işletme izni veren kararın iptali;
  3. 2 nolu ruhsat alanı içerisinde bulunan maden sahası genişletme projesi Akbelen Ormanı’nı da içine alan 86541; Kapasite artırım projesi, bölgedeki diğer kömür madenleri ve Yatağan Termik Santrali, diğer madencilik ve endüstriyel tarım faaliyetleri ile birlikte Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin toplam (kümülatif) etkilerini ele almak üzere Entegre Çevresel Etki Değerlendirmesine tabi tutulması , mevzuat gereği;
  4. Santrallerin ve madenlerin ömrünün uzatılmasına yönelik planların kamuoyuna sorulması rica olunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu