Haber

Peru Devlet Başkanı Boluarte, protestolardaki rolü hakkında ifade verecek

Peru Devlet Başkanı Dina Boluarte, 77 kişinin ölümüne yol açan hükümet karşıtı protestolarda orantısız güç kullanımındaki rolü nedeniyle 6 Haziran’da savcılık tarafından sorgulanacak.

Boluarte, basına yaptığı açıklamada, 6 Haziran’da Kamu Bakanlığı merkezine giderek oradaki savcılıkla görüşeceğini söyledi.

Protestolar sırasında yaşanan olaylara değinen Boluarte, “Savcının sorduğu her soruya cevap vereceğim, susma hakkımı kabul etmeyeceğim çünkü ne olduğunu bilmek istiyorum.” terimini kullandı.

Boluarte, gerçeğin ortaya çıkması için gerekli kolaylıkları sağlayacaklarını ve soruşturmanın hızlandırılması için üzerlerine düşeni yapacaklarını kaydetti.

Yerel basında yer alan haberlere göre, soruşturma kapsamında eski Başbakan Pedro Angulo, eski İçişleri Bakanları Victor Rojas, Cesar Cervantes ve Savunma Bakanı Jorge Chavez’in de ifadeleri alınacak.

Hükümet karşıtı gösterilerde çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesinin ardından soruşturma başlatan savcılık, orantısız güç kullanımında rolü olduğu iddiasıyla 31 Mayıs’ta Boluarte’nin ifadesinin alınmasına karar verdi.

77 kişi öldü

Ülkede farklı kaynaklara göre haftalarca süren protestolarda 77 kişi hayatını kaybetti.

Savcılık 10 Ocak’ta protestolarda ölenlerle ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Ülkedeki insan hakları kuruluşlarına göre güvenlik güçlerinin doğrudan müdahalesi sonucu 50 kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi.

Göstericiler, Başkan Dina Boluarte’nin istifasını, Kongre’nin kapatılmasını ve erken seçimlerin derhal yapılmasını talep ettiler.

Peru’daki protestolar, eski Başkan Pedro Castillo’nun 7 Aralık 2022’de Kongre tarafından görevden alınmasının ardından başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu