Haber

SGDF davasında verilen tahliye hakimin ‘iyi niyetinin’ göstergesiydi

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’na (SGDF) yönelik 12 Mart’ta düzenlenen operasyonda SGDF Eşbaşkanları Yaren Tuncer ve Okan Danacı’nın yanı sıra çok sayıda kişi gözaltına alındı. Tuncer ve Danacı’nın tutuklu bulunduğu, 6 kişinin tutuksuz yargılandığı davanın ikinci duruşması İstanbul Çağlayan 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

TANIKLARIN DİNLENMESİNDE TARTIŞMA ORTAYA ÇIKTI

Duruşma saat 14.00’te tanıkların dinlenmesiyle başladı. Ancak tanığın mahkeme salonunda sosyal medya paylaşımlarını açıklaması üzerine avukatlar ile mahkeme hakimi arasında tartışma çıktı. Avukatların ifadeleri sırasında tanık öne çıkarak konuşmaya devam etti. Duruşmada mahkeme hakiminin tanığın ortaya girip konuşmasına engel olmaması, Yeşiller Sol Parti İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu ile duruşma hakimi Ersin Öztürk arasında tartışmaya neden oldu.

‘BAKAN OLSA BİLE…’

Duruşma, hakimin tanığın susturulması gerektiğini belirtmesiyle sona erdi ve Öztürk, Milletvekili Çiçek Otlu’nun salonu terk etmesini istedi. Otlu salondan çıkmayacağını söyledi. Bunun üzerine duruşma hakimi şunları söyledi: “Dokunulmazlık diye bir şey yoktur. Bakan da olsanız… Şu anda seyircisiniz. Duruşmanın sırasını bozamazsınız. Hukuk fakültesinde okuduk. 15 yıldır hakimlik yapıyoruz. Soruları soruyoruz. Tanığa düşman olup hakim gibi ‘bir dakika’ diyemezsiniz. ‘Ben milletvekiliyim’ diyerek kabalık yaptı. Sizden saygı bekliyoruz. Kanun önünde herkes eşittir. Tanık dinleniyor, ilgili ve ilgisiz. Biz aslında yeterli niyetimizi gösterdik. Birden fazla kişiyi tahliye ettik. Hiçbir önyargımız yok. “Mahkeme hepimizin mahkemesidir.”

Mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, SGDF Eşbaşkanı Yaren Tuncer ve Okan Danacı’nın tutukluluk halinin devamını talep etti.

Mahkeme heyeti, duruşmanın ertelenmesinin ardından kararını açıkladı. Mahkeme Taner ve Danacı’nın tahliyesine karar verdi. Duruşma 16 Ocak 2024’e ertelendi.

habersamsat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu