Ekonomi

Trump Teksas’ta petrol için 40 milyon dolar bağış topladı

Eski Başkan Donald Trump, kısa bir süre önce Teksas’ta gerçekleştirdiği bağış toplama turunda başkanlık kampanyasına destek için on milyonlarca dolar topladı. Enerji sektöründeki bağışçılara hitap eden Trump, yeni boru hatlarını ve federal topraklarda hidrolik kırma işleminin yeniden başlatılmasını savunarak petrol ve gaz endüstrisini destekleme sözü verdi.

Trump’ın fosil yakıtları destekleyen ve düzenleyici tedbirlere karşı çıkan gündemi enerji sektöründen destek gördü. Trump’ın tutumu, Başkan Joe Biden’ın düşük karbon ekonomisine geçiş çabalarıyla tezat oluşturuyor. Artan düzenlemeler ve iklim odaklı bir yönetimle karşı karşıya olmasına rağmen, petrol ve gaz endüstrisi Biden döneminde bir patlama yaşadı, rekor karlar elde etti ve üretim seviyelerini yükseltti.

Çarşamba günü Houston’da düzenlenen bir bağış toplama etkinliğinde Trump, doğal gaz boru hatlarının inşasını kolaylaştırma ve Biden yönetiminin fracking konusundaki kısıtlamalarını tersine çevirme sözü verirken ayakta alkışlandı. Etkinliğe Hilcorp Energy’den Jeff Hildebrand, GeoSouthern Energy’den George Bishop, Continental Resources’dan (NYSE:CLR) Harold Hamm ve Energy Transfer (NYSE:ET) Partners’dan Kelcy Warren gibi petrol endüstrisinin önde gelen isimleri ev sahipliği yaptı.

ABD’de enerji sektörünü canlandırma taahhüdü, Trump’ın sektörü yeniden canlandırma becerisine olan güvenini dile getiren Houston’lı girişimci Mark Carr gibi katılımcılar tarafından da yinelendi. Trump ayrıca Venezüella’dan ham petrol ithal edilmesini eleştirerek Amerikan kaynaklarının kullanılmasını savundu.

Bir petrol yöneticisi ve bağışçı olan Dan Eberhart, Trump’ın sektör için vergi indirimleri, izin sürecinin basitleştirilmesi ve deregülasyon önerilerini enerji güvenliği ve düşük gaz fiyatlarına giden yollar olarak vurguladı.

Houston’da bir öğle yemeği ve Dallas’ta bir akşam etkinliği de dahil olmak üzere bağış toplama etkinlikleri, ortak bir bağış toplama girişimi olan Trump 47 Komitesi tarafından organize edildi. Kampanyanın Teksas turunda en az 15 milyon dolar toplandığı bildirilirken, bazı kaynaklar bu rakamın 40 milyon dolara yakın olduğunu öne sürse de bu rakam bağımsız olarak doğrulanmadı.

Bağışlardaki artış, Trump’ın geçen ay ilk kez bağış toplama konusunda Biden’ı geçmesini sağladı. Ancak bu mali ivme, ABD Senatosu finans ve bütçe komitelerinin, Trump’ın önemli kampanya katkıları karşılığında çevre düzenlemelerini gevşetmeyi teklif ettiği iddialarına ilişkin soruşturma başlattığı bir dönemde geldi.

Teksas’taki bağış toplama etkinlikleri, ev sahibi komite üyelerinin çift başına 250.000 dolar katkıda bulunması ve 500.000 dolar daha toplama sözü vermesiyle özel bir nitelik taşıyordu. Etkinliklere aralarında Occidental Petroleum (NYSE:OXY) CEO’su Vicki Hollub ve eğlence sektörü kralı Tillman Fertitta’nın da bulunduğu çeşitli yüksek profilli kişiler katıldı.

Potansiyel bir başkan yardımcısı adayı olan Kuzey Dakota Valisi Doug Burgum da hazır bulundu. EK-Petrol’den Teofilo Lingi, Trump’ın petrol endüstrisi ve Angola ile olduğu gibi uluslararası ilişkiler için faydalı olduğuna inandığı geçmiş politikalarını övdü. Lingi, çevre düzenlemelerinin gümrük vergileri nedeniyle Angola’dan ithalat yapmayı zorlaştırdığını belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu