Haber

Vladimir Zelensky’den Ukrayna’ya silah yardımı açıklaması

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşta Batı’nın Ukrayna’ya askeri desteği sürüyor.

Akşam saatlerinde ulusa sesleniş konuşmasını yayınlayan Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky, mesajında ​​Rusya’ya karşı sürdürülen savaşta destek almak için bazı ülke liderleriyle telefon görüşmeleri yaptığını belirtti.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile de telefonda görüştüğünü belirten Zelensky, Ukrayna’nın AB ile entegrasyon süreci, mali konular ve ülkesine silah desteği konularını görüştüklerini ifade etti.

“Rusya’ya karşı zafer küresel demokrasi ve özgürlük için önemlidir” vurgusu

Zelenskiy, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı kazandığı zaferin sadece ülkesi için değil, küresel demokrasi ve özgürlüğe önem veren herkes için büyük önem taşıdığını savundu.

“Dünyanın Rus saldırganlığının üstesinden gelme kararlılığının her geçen gün arttığını hissediyoruz”

Zelenskiy, Ukrayna’ya silah yardımı sağlayan tüm ülkelere şükranlarını dile getirdi. “Özgür dünya, Rus saldırganlığını durdurmak ve terör devletine tarihi bir yenilgi vermek için ihtiyacı olan her şeye sahip.”dedi.

Zelensky, geçen yılın sonlarına doğru ABD’de temaslarda bulunduğunu hatırlattı. Ukrayna lideri, başkent Washington’a yaptığı ziyaretin ardından dünya liderleriyle telefon görüşmeleri yaptığını ve yoğun bir diplomatik trafiği yürüttüğünü söyledi.

Zelensky dedi ki:

“Washington ziyaretimden sonra ortak devletlerin başkanları ve temsilcileriyle toplam otuza yakın görüşme (telefon görüşmesi) yaptım. Dünyanın Rus saldırganlığının üstesinden gelme kararlılığının her geçen gün nasıl arttığını tam anlamıyla hissediyorum.”


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu