Teknoloji

YouTube Music ve Premium’un 1 yılda kazandığı abone sayısı şaşırttı

YouTube’un Müzik ve Premium hizmetleri 1 yıl içinde yaklaşık 30 milyon ücretli küresel abone kazanarak toplamda 80 milyona ulaştı. Bu, YouTube’un geçtiğimiz Eylül ayında bildirdiği 50 milyon aboneden büyük bir sıçramaya işaret ediyor, zira daha fazla kullanıcı her 2 hizmetle birlikte gelen avantajlara erişmek istiyor.

Bu yeni sayılar, YouTube Music ve Premium‘un bu yıl geçen yıla nazaran daha süratli büyüdüğünü gösteriyor. Geçen yılki raporda YouTube, yalnızca 1 yıl içinde her 2 hizmetine 20 milyon abone eklendiğini söylemişti. Lakin Google yayınladığı bu raporlarda sayıları ayrıştırmıyor, bu nedenle kullanıcıların hangi özellikler için abone oldukları ve her bir hizmetin kaç abonesi olduğu net değil. Ayrıyeten bu rapor fiyatsız deneme sürümlerini de içeriyor ki bu da sayıları daha da bulanıklaştırıyor.

YouTube Premium, reklamsız görüntüler, art planda oynatma ve çevrimdışı indirme üzere bir dizi avantaj sağlıyor. Ayrıyeten YouTube Music ve YouTube Kids’e paket erişim de sunuyor. Sadece YouTube Music aboneliği ise, yalnızca müzik kitaplığına erişim sağlıyor.

YouTube Music’in öteki müzik akışı hizmetlerine kıyasla ne durumda olduğunu söylemek sıkıntı, zira kaç abonenin YouTube’un hangi hizmetini kullandığını net olarak bilmiyoruz. Apple Music ve Amazon Music de aynı şekilde ağzını sıkı tutuyor. Ancak araştırma şirketi Midia’nın yakın tarihli bir kestirimi, Apple’ın 78.6 milyon aboneye sahip olabileceğini, Amazon Music ve Çin’e özel Tencent Music’in ise yaklaşık 68.1 milyonla geride kaldığını gösteriyor. Bu ortada Spotify Temmuz ayında 188 milyon fiyatlı aboneye ulaştığını da açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu