Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Azerbaycan ve Ermenistan liderleriyle görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in iki ülke arasındaki görüşmeleri Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüştüğü bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matt Miller, Blinken’in Ermenistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanları ile görüştüğünü duyurdu.

Miller yaptığı diğer iki açıklamada, Blinken’in her iki lidere de Azerbaycan-Ermenistan barış görüşmelerinin önemini vurguladığını ve ABD’nin ana sözünü yinelediğini kaydetti.

Miller, Aliyev ile görüşmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Blinken barışın mümkün olduğuna inanıyor. Laçin koridorunda kontrol noktası kurulmasının barış sürecine güven tesis etme çabalarını zayıflatmasından derin endişe duyduklarını vurguladı. Laçın koridorunun bir an önce ticari ve özel araçlara yeniden açılmasının önemini vurguladı.” sözlerini verdi.

Miller, Paşinyan ile görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, “Blinken, Güney Kafkasya’da kalıcı barışa ulaşmanın tek yolunun doğrudan diyalog ve diplomasi olduğunu yineledi. Başbakan’ın barış sürecine olan bağlılığını takdir ettiğini de ifade etti.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu