Ekonomi

AgeSA 2023’te Yüzde 63 Büyüdü

Sabancı Holding ve Ageas iştiraki AgeSA, 2023’te bir önceki yıla göre yüzde 63 büyüdü. BES’te 137 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşan şirketin net kârı ise 1.425 milyon TL oldu.

  Bireysel emeklilik ve hayat sigortası sektörünün önde gelen şirketlerinden AgeSA, 2023 yılsonu mali sonuçlarını açıkladı. BES’te 137 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşan AgeSA, özel sektör şirketleri arasındaki liderliğini korudu ve bir önceki yıla göre yüzde 88 büyüdü. Hayat ve ferdi kaza üretiminde 7,5 milyar TL prim üretimine ulaşan şirket, bir önceki yıla göre yüzde 101 büyüme kaydederek bu alanda özel sektör şirketleri arasındaki liderliğini pekiştirdi. Yasal Finansal Raporlama Standartları’na (SFRS) göre şirketin 2023 yılı net ciro karı 1.425 milyon TL olarak gerçekleşti ve bir önceki yıla göre yüzde 63 artış gösterdi.

 

AgeSA BES fonları 5 yılda yüzde 640 getiri sağladı

AgeSA Genel Müdürü Fırat Kuruca, 2023 yılında yaşanan tüm bu sorunlara rağmen sektörün ve AgeSA’nın yılı büyümeyle kapattığına dikkat çekerek, “Birçok yatırım aracına tek platformdan ulaşma imkanı sağlayan BES, katılımcılarına bunu kanıtladı. Güvenli ve karlı bir yatırım aracıdır.

Örneğin son 5 yılın getirilerine baktığımızda AgeSA BES fonlarının getirisi yüzde 640 oldu. Bu dönemde enflasyon oranı yüzde 370 oldu. Yani AgeSA BES fonları 5 yılda enflasyonun üzerinde yüzde 270 oranında reel getiri sağladı.

AgeSA olarak güçlü fon yönetimimiz ve fark yaratan hizmetlerimizle müşterilerimizin sistemden elde ettiği faydayı daha da artırmak için çalışıyoruz. Yıllardır BES fon büyüklüğünde özel sektör şirketleri arasındaki liderliğimizi sürdürmemiz bu yaklaşımımızın bir kanıtıdır. Ücretsiz hayat sigortası alanında farklı riskleri kapsayan esnek ve yenilikçi ürünlerimizle pazardaki yerimizi güçlendiriyoruz. Yeni birikimli hayat sigortası ürünümüz Hayata Yatırım Sigorta’nın ilk yılında prim üretiminde %30 pazar payına ulaştık. “2024 yılında da müşterilerimizin ‘hayırlı olsun’ diyebilmeleri için en iyi çözüm ve hizmetleri sunarak lider konumumuzu ve büyümemizi sürdüreceğiz.” söz konusu.

 

“Müşteriye değer yaratacak iş odaklı yeni projeleri hayata geçirmeye odaklanacağız.”

AgeSA’nın 2024 yılında BES’te yeni müşteri kazanımına ve fon çeşitliliğini artırmaya odaklanacağını belirten Kuruca, şöyle devam etti: “Fon çeşitliliğimizi ve performansımızı artırmaya, fon danışmanlığı hizmetlerimizi genişletmeye devam edeceğiz. Ayrıca müşterilerimiz için değer yaratacak iş odaklı yeni projeleri hayata geçirmeye ve şubemizde sürdürülebilirlik uygulamalarını artırmaya odaklanacağız. Türkiye’de sigorta bilincinin artmasına ve sektörün gelişmesine öncülük ederken, ekiplerimizi genişleterek istihdama katkı sağlamaya devam edeceğiz. Sektördeki en büyük doğrudan satış ekibine sahibiz. Ekibimize yeni çalışma arkadaşları katarak bu kanalı büyütmeyi ve yüz yüze hizmetimizi daha da genişletmeyi hedefliyoruz.”

 

AgeSA Hakkında

AgeSA, Sabancı Holding’in ve iki yüz yıllık sigortacılık geçmişine sahip Belçikalı sigorta şirketi Ageas’ın bir iştirakidir. AgeSA aynı zamanda halka açık bir şirket olup, hisseleri Borsa İstanbul’da “AGESA” koduyla işlem görmektedir. AgeSA, bireylerin birikim ve tasarruf ihtiyaçlarına yönelik bireysel emeklilik ürünleri sunmaktadır. Aynı zamanda müşterilerine sunduğu hayat ve kaza sigortası ürünleri ile bireyleri ve ailelerini hayatın getirebileceği beklenmedik risklere karşı güvence altına almaktadır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu