Sağlık

Erkeklerdeki Penisin Kadınlardaki Karşılığı Olan Klitoris, Penis ile Neden Birbirine Bu Kadar Benziyor?

Merhaba. Klitoris hakkında nedir, ne değildir ve en kıymetlisi de nerededir konusu cinsel sıhhat yazılarında hayli gündemde olan bir husus. Bu yazıda size klitorisin penisle neden birbirine benzediğine dair bilgileri bir ortada topladım.

İyi okumalar dilerim.

Klitoris nedir?

Klitoris vajina üstünde bulunan küçük lakin tesirli bir noktadır aslında. Erkeklerdeki penisin bayanlardaki karşılığıdır. Fakat bu küçük nokta penisten neredeyse 2 kat daha fazla sona sahiptir ve bu sonlar hayli hassastır. Klitoris dışarıdan bakıldığında bir bezelye tanesi üzere görünse de toplam uzunluğu aslında bir penis kadardır.

Penisle birebirdir fakat vazifeleri farklıdır.

Klitorisin fonksiyonu, bayanın cinsel bağlantıdan zevk almasını sağlamaktır. Bu yapının penisten farkı gelişmemiş olması ve içinde bir idrar kanalının olmayışıdır. Bu durumu ile penisle birebir kökenden gelir lakin birebir misyonları yapmak zorunda olmayan yapıdadır diyebiliriz.

Boyu mu yoksa fonksiyonu mi tartışması klitoris için de geçerlidir.

Tıpkı penis üzere cinsel bağlantıda klitorisin boyutu mu yoksa fonksiyonu mi değerlidir sorusu tartışılmaktadır. MR ile yapılan araştırmalara nazaran birebir penis üzere klitorisin de boyutunun daha büyük olması alınan zevki büyük oranda etkileyeceği görülmüştür.

Bebeğin cinsiyeti androjene maruz kalıp kalmamasıyla aşikâr olur.

Klitoris, embriyodaki genital tüberkül isimli bir çıkıntıdan gelişir. Gebeliğin birinci başlarında iki cinste de birebir olan bu çıkıntı, androjenlere maruz kalırsa uzar ve penise dönüşür; kalmazsa klitoris oluşur.

Yaş arttıkça klitoris de büyür.

Klitoris ömür uzunluğu büyümeye devam eder. 20’li yaşlarda doğumdaki ilk halinden iki kat daha büyük olurken 40’lı yaşlarda yedi kat büyük hale gelir. Hani bezelye tanesiydi üzere dediğinizi duyuyorum. Buz dağının art yüzüyse içeride. Dışarıda 1 cm üzere duran klitoris, içeride 20 cm’ye kadar uzanmaktadır.

Klitorisin büyümesi dış nedenlerden kaynaklanabilir.

Klitoris çok büyüyorsa bunun nedenleri; erkek hormonlarının fazlalığı, hormon tedavisi ya da uzun vadeli klitoris mastürbasyonlarıdır. Beden geliştirme, atletizm, halter üzere spor yapan bayanların doping maksatlı kullandığı androjenler kas kütlesini arttırır ve klitoriste büyümeye neden olabilir. Böylece birebir küçük bir çocuğun penisine misal formda klitoris irileşip uzayabilir.

Klitoris cinsiyet değiştirme ameliyatlarında da unutulmaz.

Cinsiyet dönüştürme ameliyatlarında dahi unutulmayan bir organdır. Şayet erkek birey ameliyat ile dişi birey olmak istiyorsa cinsel organ değişim ameliyatında penis derisi ve üretrasından ayrılır. Çıkarılan deri zıt çevrilir ve üst tarafı dikilip boş bir kese biçimine sokulur. Bu boş kese penisin çıkarıldığı yerden içeri yanlışsız itilerek ucu kapalı bir kese formunda vajina oluşturulur. Penis, makaslarla yalnızca klitoris kadar başı kalacak formda küçültülür ve kişi artık münasebetten zevk alır hale gelir.

Klitoris sevişme esnasında birinci bakılacak yer değildir.

Klitoris üstte dediğimiz üzere hudut bakımından epeyce hassastır. Cinsel uyarılma olmadan dokunulursa acı duyar. Bu yüzden sevişirken birinci ondan başlamak yanlışsız olmaz.

Sonuç olarak klitoris ile penis birebir kökenden geldiği halde sonradan farklılaşan ve başka vazifeleri olan organlardır.

İlişkide hem bayanın hem de erkeğin onu daha düzgün tanıması gerekiyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu