Ekonomi

Suç gelirlerinin önlenmesi amacıyla tüzel kişilerin uzaktan kimlik tespiti yapılabilecektir.

Ticaret siciline kayıtlı tüzel kişilerle iş ilişkisi kurulmasında müşterinin kimliğinin doğrulanması için uzaktan kimlik tespit prosedürleri kullanılabilir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Kabahat Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, kara paranın aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesi amacıyla zorunlu ve yükümlülüklere uyumun kontrolüne, gümrük idaresine bildirime ve diğer tedbirlere ilişkin usul ve esasları düzenlemektedir.

Yönetmelik ile ticaret siciline kayıtlı tüzel kişiler de yönetmeliğin gerçek kişilerin uzaktan kimlik tespitine ilişkin unsuruna dahil edilmiştir.

Buna göre, yükümlünün ana faaliyet konusuna ilişkin mevzuatın, müşteri ile yüz yüze görüşülmeden kimliğinin doğrulanmasına imkan verecek tekniklerle sözleşme yapılmasına izin vermesi halinde, uzaktan kimlik doğrulama prosedürleri kullanılabilecektir. ticaret siciline kayıtlı gerçek veya tüzel kişiler ile iş ilişkisi kurulmasında müşterinin kimliği. Bakanlık, yükümlülerin prestiji ile müşterinin uzaktan kimlik tespitine ilişkin esasları, müşteri tanıma kapsamında uygulanacak usulleri ve diğer tedbirleri ve uzaktan tespit edilebilecek diğer işlem türlerini belirlemeye yetkili olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu