Ekonomi

TCMB’den bankalara deprem bölgesinde kullanılacak kaynaklar için talimat

Edinilen bilgiye göre TCMB, deprem bölgesi ile ilgili Döviz Türk Lirası Takas Piyasası işlemlerinin vadesine ilişkin bankalara talimat yazısı gönderdi.

Buna göre, 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin ardından uluslararası kalkınma ve yatırım kuruluşları tarafından sağlanacak acil durum güçlendirme fonlarının kullanılması amacıyla, kotasyon formülünün vadelerinin ve 1 haftalık vade süreçlerinin uzatılmasının uygun olacağı belirtildi. deprem bölgesinde bu amaçla bankalar veya yurt dışından sağlanacak fonlar.

Kotasyon yoluyla gerçekleştirilecek uzun vadeli takas işlemlerinin uygulamalarının ve asıllarının da aktarıldığı talimatta, şunlar kaydedildi:

“İşlemler sadece döviz piyasalarında işlem yapmaya yetkili bankalar ile gerçekleştirilmekte olup söz konusu fonların kullanımına aracılık yapacaktır. Bankalar işlem taleplerini işlem tarihinden önce Döviz Piyasaları Müdürlüğü’ne iletirler. İşlemler valör tarihinde ABD Doları/Euro karşılığı Türk Lirası, yabancı para karşılığı Türk Lirası cinsinden kotasyon yöntemiyle yapılır.İşlemlere ilişkin bilgiler, işlem günü saat 10.00’da PVDS aracılığıyla DV013 sayfasında duyurulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu